AKADEMIA MŁODYCH LIDERÓW I AMBASADORÓW POLONIJNYCH

O PROJEKCIE

Akademia Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych to program dla młodych osób o polskim pochodzeniu, które na stałe mieszkają poza Polską. Celem projektu jest sieciowanie aktywnej młodzieży polonijnej, danie im poczucia wpływu oraz kompetencji w zakresie przywództwa, komunikacji i współpracy.

W Szkole Liderów wierzymy, że inwestowanie w młode, odważne i chętne do działania liderki i liderów polonijnych jest najlepszą inwestycją w budowanie marki Polski za granicą.

W ramach programu zaprosimy uczestniczki i uczestników do udziału w:

• 11 dniowym zjeździe stacjonarnym w Polsce, podczas którego odbędą się warsztaty, wykłady, spotkania z młodymi liderami z Polski oraz 2 wizyty studyjne (w Warszawie i Trójmieście) – 2-12 listopada 2024
  • 2 zjazdach szkoleniowych on-line trwających 4 godz. – 27 listopada i 10 grudnia 2024
  • spotkaniu podsumowującym on-line – 17 grudnia

Podczas całego programu uczestniczki i uczestnicy będą pracować w grupach nad projektami promującymi Polskę w krajach ich zamieszkania.

DLA KOGO?

Do udziału w projekcie zaprosimy 30 osób, które:

• są w wieku 16-25 lat
  • mają polskie pochodzenie
  • zamieszkują na stałe poza granicami Polski
  • posiadają co najmniej komunikatywną znajomość języka polskiego (UWAGA! cały program będzie realizowany w języku polskim)
  • mają potencjał liderski
  • angażują się społecznie, działają w ramach organizacji pozarządowych, instytucji miejskich czy państwowych związanych z działaniami polonijnymi lub aspirujące do zajęcia się działaniami na rzecz Polonii w kraju swojego zamieszkania
  • mają gotowość do rozwoju
  • z sukcesem przejdą przez dwuetapowy proces rekrutacji
O GRANTODAWCY

Projekt Akademii Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Misją Instytutu Rozwoju Języka Polskiego jest wspieranie Polonii i Polaków poza granicami kraju w kultywowaniu polskiej tradycji, języka i kultury oraz wspieranie osób nieposiadających polskiego pochodzenia zainteresowanych nauką języka polskiego jako obcego.

Cele Instytutu obejmują następujące obszary:

1. Promocja języka polskiego: Inicjowanie i realizowanie działań dotyczących promocji języka polskiego.
  2. Kultywowanie tradycji: Wspieranie kultywowania polskiej tradycji i wartości języka polskiego jako ojczystego.
  3. Współpraca z Polonią: Wzmacnianie współpracy między Polonią i Polakami zamieszkałymi za granicą a podmiotami działającymi w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą.
  4. Wspieranie inicjatyw oraz projektów edukacyjnych i naukowych mających na celu pogłębianie znajomości języka polskiego.
  5. Upowszechnianie języka: Upowszechnianie języka polskiego jako obcego.
  6. Współpraca ze szkołami, uczelniami, instytucjami publicznymi, stowarzyszeniami, fundacjami, organizacjami działającymi na rzecz rozwoju języka polskiego za granicą.
SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NA TEMAT PROJEKTU UDZIELA

Karolina Grzegorzak